CLICK HERE FOR FREE BLOGGER TEMPLATES, LINK BUTTONS AND MORE! »

Rancangan Pengajaran


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU KELAS PEMULIHAN KHAS

Nama Guru                             : Mimi Farhana Mokhtar
Mata Pelajaran                      : Bahasa Melayu
Tahun                                     : 2                   
Tarikh                                     : 10  Mei 2010
Masa                                       : 9.00 – 10.00 pagi
Bilangan murid                      : 6 orang
Tajuk                                       : Benda
Hasil pembelajaran / Kemahiran :
Objektif Eksplisit : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:
i.                    Murid dapat membezakan dan menulis sekurang-kurangnya 3 daripada 5 huruf kecil dan besar yang diberi
ii.                  Murid dapat menulis sekurang-kurangnya 3 daripada 5 suku kata KVKV dengan betul berdasarkan gambar yang diberi


Isi Pelajaran :  Kumpulan 1 : aA, bB, cC, dD, eE.
                        Kumpulan 2 : dadu, kaki, naga, kaca, buku.
                       

Pengisian Kurikulum
i) Kemahiran Bernilai Tambah
            a) Kecerdasan pelbagai : Verbal-linguistik, interpersonal, kinestetik
            b) Strategi Pengajaran : Direktif, pemerhatian, mediatif
            c) Kemahiran Generik : Kemahiran belajar, Kemahiran berfikir, Kemahiran Teknologi
  maklumat dan komunikasi

ii) Penekanan konsep 5P
            a) Penggabungjalinan kemahiran : Mendengar dan bertutur, Menulis dan membaca
            b) Penyerapan : Nilai : Keberanian, keyakinan, berdikari
                                       Ilmu : Sains
            c) Pemulihan : i) bacaan lanjut
                                    ii) latihan mengeja
            d) Pengayaan : i) Permainan bahasa 
e) Penilaian : i) Lembaran Kerja
                                  ii) Penulisan
                                 iii) Lisan

Bahan Sumber Pengajaran dan pembelajaran ( BSPP )
a) Bahan Elektronik/ Bahan Bercetak/ Bahan Autentik : Lembaran Kerja, paparan LCD
b) Kad tugasan : kad imbasan
c) Templat pelajar : Lembaran Kerja
d) Borang penilaian aktiviti P&P : Tiada

Pengetahuan perlu ada :
Kumpulan 1 : Murid sudah mengenal huruf yang diberi
Kumpulan 2 : Murid sudah dapat mengeja KV dan mengenalpasti huruf



PROSEDUR PELAKSANAAN PENGURUSAN PENGAJARAN-PEMBELAJARAN (PPP) BAHASA MELAYU
                                   Kumpulan
Perkara/
Masa 

Kumpulan 1

Kumpulan 2
Set induksi
(5minit)
8.00-8.05 pagi
- Guru mempersembahkan huruf dan gambar yang mengandungi kemahiran terendah dalam kalangan murid pemulihan iaitu huruf kecil dan huruf besar  menggunakan tayangan LCD
- Guru bersoal jawab dengan murid dan meminta murid menyatakan huruf dan gambar yang dipaparkan.

Pengajaran/ Aktiviti/ Permainan
Langkah 1
(15minit)
8.05-8.20 pagi
PENGAJARAN
1.      Guru memaparkan huruf kecil dan huruf besar secara berpasangan.
2.      Murid diminta membezakan huruf yang ditunjukkan.
3.      Guru membimbing dan memantau bacaan murid. 

catatan:
1.      Objektif: (i)
2.      KG: kemahiran belajar-mendengar, membaca
3.      KBT:ICT-komunikasi
4.      Nilai: keyakinan
5.      Ilmu: Sains
6.      BSPP: komputer riba, LCD
AKTIVITI
1.      Guru mengedarkan kad imbasan yang mengandungi KV.
2.      Murid diminta mencantumkan sukukata membentuk KV+KV.
3.      Guru membimbing dan memantau aktiviti murid.

catatan:
1.      Objektif: (ii)
2.      KG:kemahiran belajar-menghubungkait
3.      KBT:
4.      Nilai: keyakinan
5.      Ilmu:
6.      BSPP:
Langkah 2
(20minit)
8.20-8.40 pagi
PERMAINAN
1.      Guru menyediakan joran dan ikan magnet dalam besen yang berisi air.
2.      Murid dikehendaki memancing ikan tersebut dan menyebut huruf yang terdapat pada ikan serta membezakan sama ada huruf kecil atau huruf besar.
3.      Murid yang dapat menyebut huruf tersebut akan diberi token.


catatan:
1.      Objektif: (i)
2.      KG:kemahiran belajar-menghubungkait
3.      KBT:kecerdasan pelbagai- visual ruang
4.      Nilai: kesabaran dan keyakinan
5.      Ilmu:Sains
6.      BSPP:Joran, Magnet, besen air
PENGAJARAN
1.      Guru memaparkan petikan yang mengandungi sukukata KVKV.
2.      Murid dikehendaki menjawab soalan guru berdasarkan petikan.
3.      Contohnya:

        i.            Bo+_ _
      ii.            _ _+ca







catatan:
1.      Objektif: (ii)
2.      KG:kemahiran belajar-menghubungkait
3.      KBT: BCB-menulis:tulisan cantik
4.      Nilai: keyakinan dan keberanian
5.      Ilmu:Sains
6.      BSPP:komputer riba,LCD
Langkah 3
(15 minit)
8.40-8.55 pagi
AKTIVITI
1.      Guru mengedarkan lembaran kerja.
2.      Murid diminta memadankan huruf kecil dan huruf besar yang diberikan.
3.      Guru membimbing dan memantau jawapan murid.

Contohnya:

A                                          b

B                                           a


catatan:
1.      Objektif: (i)
2.      KG: kemahiran belajar- menghubungkait
3.      KBT:kecerdasan pelbagai-visual ruang
4.      Nilai: berdikari
5.      Ilmu: Sains
6.      BSPP:lembaran kerja
PERMAINAN
1.      Guru menyediakan joran dan ikan magnet dalam besen yang berisi air.
2.      Murid dikehendaki memancing ikan tersebut dan melengkapkan perkataan bagi gambar yang ditunjukkan.
3.      Guru membimbing dan memantau jawapan murid.

Contohnya:

http://webspace.webring.com/people/dh/horseluv210/dice.gif   = _ _du

catatan:
1.      Objektif: (ii)
2.      KG: kemahiran belajar-mendengar, membaca
3.      KBT: kemahiran belajar-menulis
4.      Nilai: keyakinan
5.      Ilmu: Sains
6.      BSPP: Joran, besen air,magnet
Penutup
(5minit)
8.55-9.00pagi

Penutup kognitif- Guru membuat rumusan pelajaran pada hari ini. Guru bersoal jawab dengan murid dan meminta murid menyatakan apa yang dipelajari dengan menyebut huruf dan perkataan yang telah dipelajari sekurang-kurangnya seorang murid satu huruf atau perkataan.



Refleksi :
                                                     


Catatan guru pembimbing :



Tarikh :                                                                        T/Tangan :
Nama :

Catatan guru pembimbing :



Tarikh :                                                                        T/Tangan :
Nama :